Erasmus+ w naszej szkole.  Rok szkolny  2022/2023

W roku szkolnym 2021/2022 po raz pierwszy w naszej szkole uczniowie mieli szansę wziąć udział w projekcie Erasmus+ Kształcimy międzynarodowo

Portugalia/Braga- praktyki zawodowe styczeń/luty 2023

W tym roku szkolnym po raz drugi grupa 19 uczniów miała szansę odbyć praktyki zawodowe w Portugalii i Hiszpanii.

 

Pierwsza grupa ruszyła do znanej nam już Bragi w Portugalii. Podobnie jak w zeszłym roku piecze nad nami miała organizacja Mobility Friends. W ciągu tygodnia uczniowie pracowali w klinikach weterynaryjnych i szpitalu dla zwierząt. W weekendy zwiedzali i poznawali Portugalię m.in. Porto, Esposende, Viana do Castello i oczywiście Bragę.

Sami zobaczcie i poczytajcie jak było.

 

 

Hiszpania/Saragossa- praktyki zawodowe kwiecień/maj 2023

 

Druga grupa mieszkała i pracowała  w hiszpańskim mieście Saragossa, w którym ugościła nas organizacja Mundus. Oprócz praktyk zawodowych nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić  miasto, w którym przez miesiąc przebywali, poznać jego historię i kulturę podczas wycieczki z lokalnym przewodnikiem.

Mieli również możliwość poznania wielu nowych ludzi, nawiązania nowych znajomości jak również posmakowania lokalnej kuchni.

 


 

OPINIE UCZESTNIKÓW HISZPANIA/SARAGOSSA

 

Podsumowując cały wyjazd, uważam że nauczyłam się sporo nowych umiejętności pracy ze zwierzętami oraz poznałam wiele wspaniałych osób dzięki którym ten wyjazd był ciekawszy. Przed wyjazdem miałam wiele obaw co do rozmowy w innym języku lecz po wyjeździe mogę stwierdzić, że nie było się czym martwić.

Gabrysia

 

During the project Erasmus+, there was a balanced time of work and free time. My work place was amazing. I’ve learned a lot, my working crew was great, they explained to me everything that I didn’t know or didn’t understand. In our free time we went for walks around the city or we went shopping. Also I’ve learned about the cultures of different countries. We lived in a hotel with people from different European countries. We had a shared living room and kitchen. I recommend this project for everyone. This is a lifetime experience !!!

Agnieszka

 

Bardzo podobały mi się odbyte praktyki. Nauczyłam się wielu nowych rzeczy w pracy ze zwierzętami jak i w przebywaniu w obcym kraju, poznałam wiele ludzi z różnych państw, które sprawiły, że wyjazd był ciekawszy oraz poprawiłam swoją komunikację w języku obcym:)

Dominika

 

W ramach projektu Erasmus + poleciałam na miesięczne praktyki do Hiszpanii w mieście Zaragoza. Podczas wyjazdu nauczyłam się radzić sobie sama. Aby dojechać do miasta w którym spędziłam miesiąc samolotem leciałam do Barcelony z Wrocławia. A później około 4 godziny busem do docelowego miejsca. Podczas pierwszego dnia praktyk, gdzie osoby z organizacji goszczącej nas w Hiszpanii zawieźli do firm był to dla mnie bardzo stresujący dzień . Na początku było trudno ale z dnia na dzień było lepiej. Praktykę odbywałam w stajni, gdzie był tylko jeden przypadek weterynaryjny a więcej pracy fizycznej ale było to coś nowego i coś co mogę już nie doświadczyć. Pierwszy raz miałam taki kontakt z dużymi zwierzętami przez taki długi czas.

Miasto w którym przebywałam było piękne i tak samo piękna pogoda była przez cały pobyt . Po praktyce i w dni wolne chodziłam na spacery po tym mieście i odwiedzałam różne atrakcje. Jedna z takich atrakcji było Aquarium River of Zaragoza. Jeżeli chodzi o cały wyjazd jestem zadowolona ponieważ przeżyłam taką przygodę i będą ją wspominać .

Nicole

 

Hi! My name is Weronica and I was on an internship abroad in Spain. I worked in a stable for a month. Zaragoza is a lovely city. I met a lot of awesome people. I heartily recommend it to everyone.

Weronika

 

This was the best experience in my life. I have never been alone my whole life (without parents ), but because of this trip I know I can handle everything . Being and talking with people, cooking and working with strange people and ending to have fun in my free time and make  so many friends . I had work out of town so I needed so much time to get to my workplace. Sometimes I was angry because public transport was late so often and I was wondering why I was sitting on the bus stop while I could sleep more in my bed. But in my workplace I had so much fun and I learned how to take care of the pets (most of them were dogs) . I was working with Kinga and Gabrysia and we were grooming . We cleaned dogs, clipped their claws , brushed them and dried them. When we had free time we played with dogs or gave them treats. We could take a break when we needed it and we had a coffee machine. But we did not have any shops near us. In other ways next to our hotel there were so many shops, bars, restaurants and places to sit and rest or meet with some friends. I had many friends there, some were from Spain , some were from hotel and some were teachers! I met Andrzej and Beata and we treated each other like grandparents and grandchildren. We cooked, cleaned and talked with each other. That is a cute memory. I was with one friend who was really close to me (Agnieszka) and we found the best place next to the river . We were there most of the time. It was quiet and we could talk comfortably. We had a hard time (so much work), crazy and funny time (with friends, in the mall ) in Spain, but every memory which we had stays with us. I could stay there more or go to this experience again.

Monika