Erasmus+ w naszej szkole.  Rok szkolny  2022/2023

W roku szkolnym 2021/2022 po raz pierwszy w naszej szkole uczniowie mieli szansę wziąć udział w projekcie Erasmus+ Kształcimy międzynarodowo

Portugalia/Braga- praktyki zawodowe styczeń/luty 2023

W tym roku szkolnym po raz drugi grupa 19 uczniów miała szansę odbyć praktyki zawodowe w Portugalii i Hiszpanii.

 

Pierwsza grupa ruszyła do znanej nam już Bragi w Portugalii. Podobnie jak w zeszłym roku piecze nad nami miała organizacja Mobility Friends. W ciągu tygodnia uczniowie pracowali w klinikach weterynaryjnych i szpitalu dla zwierząt. W weekendy zwiedzali i poznawali Portugalię m.in. Porto, Esposende, Viana do Castello i oczywiście Bragę.

Sami zobaczcie i poczytajcie jak było.

 

Hiszpania/Saragossa- praktyki zawodowe kwiecień/maj 2023

 

Druga grupa mieszkała i pracowała  w hiszpańskim mieście Saragossa, w którym ugościła nas organizacja Mundus. Oprócz praktyk zawodowych nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić  miasto, w którym przez miesiąc przebywali, poznać jego historię i kulturę podczas wycieczki z lokalnym przewodnikiem.

Mieli również możliwość poznania wielu nowych ludzi, nawiązania nowych znajomości jak również posmakowania lokalnej kuchni.

 


 

OPINIE UCZESTNIKÓW PORTUGALIA/BRAGA

 

Atmosfera była niesamowita. Praktyki również przeprowadzone były na wysokim poziomie językowym. Zespół Erasmus zorganizował bardzo ciekawe wycieczki, aby poznać nową kulturę i odwiedzić piękne miejsca.
    Poziom językowy był wysoki, Portugalczycy mówią naprawdę dobrze po angielsku.  Na praktykach uczyłam się w większości grooamerstwa, jednakże groomer połączony był z kliniką weterynaryjną i czasami zwierzaki przychodziły nie tylko na strzyżenie, ale również ma rutynowe badania albo operacje. Opiekunowie skupili się na nauce poprzez wykonywanie praktycznych zadań. Dzięki temu nauczyłam się dużo więcej.
    Nie było żadnych problemów z kontaktem z opiekunem lub ludźmi, z którymi mieszkałam. Mieliśmy specjalną grupę na What’s up przez którą przekazywaliśmy sobie ważne informacje np. że gdzieś wychodzimy itp.
    Kwota jaką dostaliśmy była wystarczająca na miesiąc. Koszty życia są podobne jak w Polsce.  Robienie zakupów spożywczych też bardzo podobne, ale ceny w restauracjach i kawiarniach są o wiele niższe.
    Największym minusem był fakt, że musiałam wrócić do Polski.  Bardzo się cieszę, że miałam okazję wylecieć do innego kraju.

Dominika

 

In January/February 2023, we were in Braga, Portugal, for a veterinary internship. We all lived in one house in the city centre. We were divided into groups of two at the internship. It rained all the time for the first week, but then the weather improved a lot, so we visited many places in Braga and Portugal. I enjoyed the trip to Bom Jesus and Sameiro the most. We had to climb a lot of stairs, which was a big challenge, but it was worth it to see the panorama of the city and the beautiful sunset. There were also other trips, such as to Porto, where we climbed the highest bridge in the city, or to Esposende, the ocean where we spent the all day. The Erasmus project was a chance for each of us to develop, it helped us break the language barrier and gave us unforgettable memories.

Hania

 

I was taking a part in erasmus + program I was in a clinic that didn’t really have many appearance values. It had a lot of mould and it was more of a clinic in a mould than a mould in a clinic. Except for that the people (my guardian doctor and other technicians) were the nicest people that I’ve ever met. They were always explaining to me what they’re doing and teaching how I should do it myself. Most of the time we were doing neuterings (up to 10 in 3 hours on the first shift) so I have it burned into my hard disk, other than that we were vaccinating and chipping. The free time when we were not in the clinic we spend cocking doing karaoke, borrowing oranges from our neighbour and walking thru the city. I didn’t really learn anything new in the Portuguese clinic but the time I spent with my friends there was absolutely worth going there.

 Ula

 

During the exchange I had a lot of fun mixed with learning new cultures, languages and aslo improving my English skills. Before the exchange I was afraid of leaving my country, but after the project I became more confident person and now I want to go around the world to learn about other cultures. Even if we were in a different place where people had various cultures, we had a very good time. The exchange and the document of participating in Erasmus gave us a big opportunity to get ourselves a very good job. So to sum up, Erasmus is a very unique thing that gives us only positive things, that change our personalities and future.

Piotr

 

Wyjazd na Erasmusa był świetną przygodą oraz doświadczeniem, które z pewnością zapadnie mi w pamięci do końca życia. Praktyki pozwoliły mi na rozwijanie swoich praktycznych umiejętności związanych z weterynarią, personel w lecznicy był bardzo miły i pomocny, nie było problemu z porozumiewaniem się. Poza praktykami mieliśmy też czas wolny, w którym mogliśmy zwiedzać zarówno Bragę (nasze miejsce zamieszkania) jak i inne miejscowości. Wycieczki organizowane przez zespół Erasmusa były dobrze zorganizowane, mieliśmy szansę zobaczyć miasta z przewodnikiem - co znacznie ułatwiało zwiedzanie. Wszyscy mieszkaliśmy w jednym domu, atmosfera była bardzo przyjazna, wszyscy świetnie się dogadaliśmy i nie było żadnych problemów. Dostawaliśmy pieniądze co dwa tygodnie, które w zupełności starczały na jedzenie. Bardzo mi się podobało - gdybym mogła, pojechała bym ponownie. 

Wiktoria

 

W styczniu 2023 wyjechaliśmy na praktyki zawodowe do Portugalii. Przez okres praktyk mieszkaliśmy w domku jednorodzinnym koło centrum Bragi, która była ślicznym miastem. Mieliśmy zorganizowane dwie wycieczki do Porto gdzie mieliśmy przyjemność skosztować pewnej portugalskiej potrawy, a drugą do Viana do Castelo gdzie bym chętnie zamieszkała. Na samych praktykach spotkałam osoby których nie zapomnę . Miałam parę ciekawych przypadków oraz okazję do przestudiowania konkretnych leków i preparatów. W wolny weekend udaliśmy się do Esposende nad oceanem, była dobra Pizza oraz na Bom Jesus w Bradze i obejrzeliśmy zachód słońca .

Zosia P.

 

Praktyki za granicą to wspaniałe doświadczenie dla każdego, kto chce rozwinąć swoje umiejętności i zdobyć nowe doświadczenia. Portugalia to piękny kraj z bogatą kulturą i historią, a praktyki w klinikach (w Bradze) mogą dać nam możliwość poznania nowych technologii i metod pracy. Jest to bardzo wartościowe doświadczenie, które może przynieść wiele korzyści w przyszłości.

Patryk